Hero Image

Meie ajalugu

„Me ei unusta kunagi, et meditsiin on mõeldud rahva hüvanguks. See ei ole mõeldud kasumi teenimiseks.“

 

– George Merck

Me oleme juba 130 aastat juhindunud arvamusest, et kvaliteetsed ravimid ja vaktsiinid võivad maailma muuta.

Ravimite ja vaktsiinide leiutamine on ka tänapäeval meie pärandiks. Me kohandame oma tegevusi mitte ainult järgmiseks kvartaliks, vaid järgmiseks 25 aastaks.

 

1891

Merck & Co. asutamine

Merck & Co. asutati USAs 1. jaanuaril 1891. 23-aastane George Merck asutas ettevõtte, et turustada kvaliteetseid kemikaale New Yorgis ja selle ümbruskonnas. Ettevõtet Merck & Co., Inc., Rahway, New Jersey, USA, tuntakse väljaspool USAd ja Kanadat kui MSD.

1899

Esimese meditsiinikäsiraamatu „Merck Manual“ avaldamine

1899. aastal avaldati esimene käsiraamat "The Merck Manual", mis on väljaspool USAd ja Kanadat nüüd tuntud kui "The MSD Manual". Esimeses käsiraamatus soovitati muu hulgas ravida ägedat bronhiiti aadrilaskmise, impotentsust arseeni ja diabeeti mandlileiva abil. Käsiraamatust sai üks kõige sagedamini kasutatud meditsiinilisi viiteallikaid USAs.

1925

Ettevõtte presidendiks sai George W. Merck

George Mercki poeg George W. Merck alustas oma karjääri 1914. aastal pakkimis- ja väljastusosakonnas ning sai väljaõppe enamikus ettevõtte valdkondades. Ta juhtis firmat 1927. aastal, kui sellega liitus ettevõte Powers-Weightman-Rosengarten Co., ning suunas tähelepanu teadustegevuse suutlikkuse suurendamisele ja ettevõtte maine kujundamisele innovatsiooni alal.

1936

B1-vitamiini sünteesimine

Meie sünteesisime esimest korda B₁-vitamiini. Teadustöö tulemused avaldati Ameerika Keemiaühingu (American Chemical Society) ajakirjas. Arendustöö võimaldas algatada vitamiini masstootmise ja paari aasta pärast oli toode aidanud vähendada B1-vitamiini puudust (beribeerit). Järgnevatel aastatel seadis juhatus ettevõttele ülesandeks vitamiinide eraldamise ja sünteesimise ning nende kättesaadavuse parandamise.

1940ndad

Murrangulise tuberkuloosi ravimi avastamine ja turustamine

Tuberkuloos oli minevikus USAs peamine surmapõhjus. 1943. aastal avastasid dr Selman Waksman ja Albert Schatz antibiootikumi, mis oli esimene tõhus ravi selle haiguse vastu. Ettevõte toetas dr Waksmani uurimislaborit ja talle kuulus uue ravimi patent. Pärast ravimi tervislike eeliste kindlakstegemist loobus ettevõte antibiootikumi ainuõigustest, et tagada selle kättesaadavus võimalikult paljudele patsientidele.

1950. aastaks oli tuberkuloosist tingitud surmajuhtumite arv USAs vähenenud ligi 50%.

1948

Sisenesime veterinaarravimite turule

Pärast aastatepikkust põhjalikku katsetamist tõime turule toote, mida kasutatakse kodulindudel parasiidi põhjustatud haiguse koktsidioosi ennetamiseks. See aitas ettevõttel siseneda loomatervishoiu valdkonda.

1950

Kortikosteroidi esmakordne kaubanduslik sünteesimine

Ravimi töötas välja Rahway labori teadlane dr Lewis Sarett. Ravimit kasutati reumatoidartriidi, reumaatilise palaviku ja teiste sageli surmaga lõppenud krooniliste haigust raviks, mille jaoks varem tõhus ravi puudus.

1950

Meditsiin on mõeldud rahva hüvanguks

Ettevõtte jaoks saabus otsustav hetk, kui George W. Merck pidas Richmondis Virginia meditsiinikolledžis kõne, mille käigus tegi ta kuulsa avalduse selle kohta, kuidas tagada meditsiini- ja farmaatsiakogukonna edu:

„Me proovime meeles pidada, et meditsiin on mõeldud patsientide heaks. Me ei unusta kunagi, et meditsiin on mõeldud rahva hüvanguks. See ei ole mõeldud kasumi teenimiseks. Kasum tuleb hiljem ja kui me oleme seda meeles pidanud, on see alati ka tulnud.“

Meie juhid ja töötajad järgivad seda filosoofiat tänapäevani.

1953

Mercki ja Sharp & Dohme ühinemine

Ühinemise tulemusel asutatud Merck Sharp & Dohme (MSD) (peakontor asub USAs New Jerseys Rahways) liitis omavahel ulatusliku keemilise uurimistöö ja tootmishooned Sharp & Dohme'i farmaatsia arenduse, turunduse oskusteabe ja rahvusvaheliselt tunnustatud äriga. Ühinemine hõlmas ka Sharp & Dohme'i Pennsylvania osariigis West Pointis asuvaid rajatisi.

1957

Asutati sihtasutus

MSD asutas ettevõtte sihtasutuse, mis on mittetulundusühing, mille eesmärk on heategevusele annetamine. Esimene annetussumma oli 500 000 dollarit. Sihtasutus on aastate jooksul toetanud mittetulundusühinguid sadade miljonite dollaritega.

1958

Kõrge vererõhu ravimi turuletoomine

Ravimi turuletoomisega sai meist üks olulisimaid südame ja veresoonkonna ravimitega tegelevaid ettevõtteid. Alates ravimi turuletoomisest oleme olnud uute kõrge vererõhu ja südamehaiguste ravimite väljatöötamises esirinnas.

1970ndad

Loomade trihhinoosi ravimi avastamine

Inimestel võib trihhinoos, mida põhjustab toore või pooltoore liha söömine, põhjustada kõrget palavikku, lihasevalu, paistetust ja muid raskeid sümptomeid. 1961. aastal avastas uurimismeeskond eesotsas dr William Campbelliga sel ajal esimese teadaoleva ravimi, mis surmab lammastel, kitsedel, veistel ja sigadel esinevad keeritsussid. Kui põhjapolaarjoone taga elutsevad põhjapõdrad haigestusid raskelt parasiitide põhjustatud infektsioonidesse, suundusid MSD teadlased põhja, et neid ravida.

Ravi ei aidanud kaitsta mitte ainult põhjapõtru, vaid ka põlisrahvaid, kelle eluspüsimine neist sõltus.

1971

MSD alustas kompleksvaktsiini turustamist

MSD alustas dr Maurice Hillemani ja dr Eugene B. Buynaki välja töötatud leetrite, mumpsi ja punetiste vastase kompleksvaktsiini turustamist. Vaktsiin koosneb kolmest vaktsiinist: MSD uuendatud vaktsiiniversioonist leetrite vastu, punetiste vastasest vaktsiinist ja MSD mumpsivaktsiinist.

 

1977

Esimese kopsupõletikuvaktsiini heakskiitmine

Heaks kiideti pneumokoki vastane vaktsiin. Vaktsiiniga seotud teadus- ja arendustöö toimus dr Maurice Hillemani juhendusel.

1978

USA Toidu- ja Ravimiamet kiitis heaks uuendusliku laiema spektriga antibiootikumi

Ravim oli mõeldud mitmesuguste bakterite, nii gramnegatiivsete kui ka grampositiivsete patogeenide, põhjustatud nakkuste ravimiseks.

1985

USA Toidu- ja Ravimiamet kiitis heaks angiotensiini konverteeriva ensüümi (AKE) inhibiitori

USA Toidu- ja Ravimiamet kiitis heaks angiotensiini konverteeriva ensüümi (AKE) inhibiitori, mida kasutatakse kõrge vererõhu ja südame paispuudulikkuse raviks. Sellest sai 1988. aastal MSD esimene toode, millega teeniti miljard dollarit.

1986

USA Toidu- ja Ravimiamet kiitis heaks B-hepatiidi vaktsiini

USA Toidu- ja Ravimiamet kiitis heaks rekombinantse B-hepatiidi vaktsiini, mis on esimene inimestele mõeldud rekombinantne vaktsiin. 1989. aastal andsime oma B-hepatiidi vaktsiini tehnoloogia üle Hiinale, kus B-hepatiit oli suurim tervishoiuprobleem: riigis oli hinnanguliselt 100 miljonit haiguskandjat.

1987

MSD tõi turule esimese kaubandusliku statiini

Ravim oli esimene USA Toidu- ja Ravimiameti heakskiidetud statiinide perekonda kuuluv ravim. Ravimi väljatöötamisel tegid meie teadlased mitme kümnendi jooksul uuringualast koostööd teadlastega üle kogu maailma.

1987

MSD võttis kohustuse aidata likvideerida jõepimedust

1987. aastal teatas tegevjuht dr Roy Vagelos, et MSD on võtnud kohustuse annetada ravimit nii palju ja nii kaua kui vaja, et likvideerida jõepimedus. Meie juhid mõistsid, et selle eesmärgi täitmiseks peavad paljud ainulaadsete oskustega organisatsioonid tegema ühtse meeskonnana koostööd. Selleks loodi murrangulise avaliku ja erasektori koostööna ravimi annetusprogramm, mis mõjutas suuresti paljude teiste ravimite annetamise programmide väljatöötamist.

1996

USA Toidu- ja Ravimiamet kiitis heaks MSD esimese HIV-infektsiooni ravimi

USA Toidu- ja Ravimiamet kiitis MSD esimese HIV-infektsiooni ravimi heaks pärast 42-päevast ülevaatusperioodi. Enne ameti heakskiitu otsustas MSD koos USA Toidu- ja Ravimiameti, patsientide ja HIV-tugirühmadega asutada 1995. aastal programmi, mille abil tegi MSD ravimi enne selle turuletoomist tasuta kättesaadavaks valitud patsientidele.

2006

USA Toidu- ja Ravimiamet kiitis heaks ravimi teist tüüpi diabeedi raviks

USA Toidu- ja Ravimiamet kiitis heaks DPP-4 inhibiitori teist tüüpi diabeedi raviks.

2006

USA Toidu- ja Ravimiamet kiitis heaks esimese inimese papilloomiviiruse (HPV) vastase vaktsiini.

USA Toidu- ja Ravimiamet kiitis heaks inimese papilloomiviiruse vastase vaktsiini, ennetamaks teatud HPV tüüpide poolt põhjustatavat emakakaelavähki.

2007. aastal võttis MSD kohustuse annetada viie aasta jooksul kolm miljonit annust inimese papilloomiviiruse vastast vaktsiini, et toetada maailma kõige väiksema sissetulekuga riikide vaktsineerimiskavasid.

2009

Schering-Plough-ga ühinemine

2009. aastal viisid MSD ja Schering-Plough ühinemise lõpule. Selle ostu tulemusena sai ettevõttest tulu poolest USA suuruselt teine farmaatsiaettevõte.

2011

Üleilmse algatuse „MSD for Mothers“ loomine

2010. aastal suri iga kahe minuti järel üks naine sünnituse või raseduse tagajärjel. Paljud neist surmadest olid ennetatavad. Selle probleemiga tegelemiseks lõime koos partneritega üleilmse algatuse „MSD for Mothers“, et parandada naiste tervist ja heaolu enne ja pärast rasedust ning raseduse ja sünnituse ajal. Alates 2019. aastast on algatus jõudnud rohkem kui üheksa miljoni naiseni 48 riigist üle kogu maailma.

2014

USA Toidu- ja Ravimiamet kiitis heaks MSD loomatervise üksuse väljatöötatud ravimi kirpude ja puukide vastu

USA Toidu- ja Ravimiamet kiitis heaks esimesed närimistabletid koertele, mille üks annus surmab kirpe ja mitut liiki puuke kuni 12 nädala jooksul.

2014

MSD sai kiirkorras heakskiidu innovaatilisele immuno-onkoloogilisele ravimile

USA Toidu- ja Ravimiamet kiitis heaks esimese PD-1 (programmeeritud surma retseptor-1) retseptorite vastase ravimi. Varem oli see saanud USA Toidu- ja Ravimiametilt läbimurdelise ravimi määratluse.

2019

USA Toidu- ja Ravimiamet kiitis heaks Zaire’ Ebola viiruse vastase vaktsiini

Terve maailm Guineast Kongo Demokraatliku Vabariigini seisis silmitsi suurimate ja kõige keerulisemate ebolapuhangutega alates viiruse avastamisest 1976. aastal. Kuna puhangud olid endiselt üleilmne tervishoiuprobleem, püsisid MSD teadlased koos kõikide sektorite väliste koostööpartneritega selle surmava haiguse ravimisega seotud jõupingutuste valdkonnas esirinnas.

 

MSD sai USA Toidu- ja Ravimiametilt heakskiidu Zaire’ Ebola viiruse vastasele vaktsiinile Zaire’i Ebola viiruse põhjustatud haiguse ennetamiseks 18-aastaste ja vanemate inimeste seas.