VAKTSIINID:
meie ajalugu, meie pärand

VAKTSIINID:

 


meie ajalugu, meie pärand

MSD ja selle eelkäijad on rohkem kui 100 aastat teinud tööd selle nimel, et vaktsiine välja töötada ja arendada.


Difteeriapuhang on siin peaaegu et vältimatu. Punkt. Mul on hädasti vaja miljonit ühikut difteeria antitoksiini. Punkt. Transport ainult posti teel. Punkt.


Just sellise pakilise telegrammi läkitas dr Curtis Welch 1925. aasta jaanuaris Nome’is Alaskal teele kõigile suurematele Alaska linnadele, kuberner Scott Bone’ile Juneaus ja USA tervishoiuteenistusele pealinnas Washingtonis. Difteeria oli haaramas kogu Alaskat. Haigus oli juba nõudnud laste elusid ja kohalikud difteeria antitoksiini varud olid eelmisel suvel kõlblikkusaja ületanud.

Ilmastikutingimuste tõttu ei saanud ravimeid kohale toimetada õhu kaudu, seetõttu alustasid päästemeeskonnad kelgukoertega võidusõitu ajaga, et tuua abivajajateni 300 000 ühikut MSD pärandettevõtte H.K. Mulford Company toodetud antitoksiini. Rohkem kui 1000 km pikkune teekond läbiti vaid viie päeva ja seitsme tunniga, trotsides lumetormi ja krõbedat pakast. Seda rada nimetatakse tänapäeval Iditarod Trailiks.

„Great Race of Mercy“ on legendaarne lugu inimeste kaastundlikkusest.


ROHKEM KUI SAJAND VAKTSIINE

1895. aastal hakkas H.K. Mulford Company turustama esimest kaubanduslikult kättesaadavat USAs toodetud difteeria antitoksiini – sedasama, mis aitas ära hoida difteeriapuhangu Nome’is. Täna on MSD-l oluline roll nii inim- kui ka veterinaarvaktsiinide väljatöötamisel, arendamisel ja levitamisel.

Dr Maurice Hilleman (1919–2005)

TEERAJAJAD VAKTSIINIDE VALDKONNAS

MSDs väljapaistvate teadlaste hulka kuuluv dr Maurice Hilleman on Edward Jenneri, Louis Pasteuri, Jonas Salki ja Albert Sabini kõrval üks vaktsiinide valdkonna teerajajaid. Dr Hilleman on aidanud välja töötada enam kui 40 vaktsiini ja ei ole kahtlust, et tema mõju rahvatervisele on väga suur.

Loe lähemalt

RAHVATERVISE KAITSE ON ÜLEMAAILMNE KOHUSTUS

MSD teeb koostööd riikide tervishoiuministeeriumide ja valitsusväliste asutustega, et aidata kirjutada uusi peatükke rahvatervise eduloos partnerlus- ja demonstratsiooniprojektide, abiprogrammide ja tehnosiirde kokkulepete abil.

Vaktsiinid on tervishoius ja terviseedenduses väga tähtsal kohal ning nende levitamine kogu maailmas ei ole oluline mitte üksnes äritegevuse seisukohalt, vaid ka rahvatervisega seotud kohustuse täitmiseks.”
Julie Gerberding, M.D., M.P.H, täitevasepresident ja vanem-patsiendiametnik, MSD